У християнській релігійній традиції серед 12 апостолів – найближчих учнів Ісуса Христа завжди виокремлюється постать апостола Левія Матфія (Матвія), день вшанування вірянами пам’яті якого припадає на 16 листопада.
Але в межах цієї публікації постать апостола Матфія цікава нам не за його релігійні здобутки, адже він став автором першого канонічного Євангелія, яке отримало назву Євангелія від Матфія. Нас цікавить життєвий шлях Левія Матфія до того часу, як він став одним із перших адептів нового релігійного вчення. Адже єдина інформація, яка достовірно відома щодо життя цього релігійного діяча – це те, що він був у своєму світському житті митарем.
Митарі в давній Іудеї, або іншими словами, збирачі податків – це була найбільш презирлива професія. Адже мало того, що вони були вмонтовані у фіскальну систему Давнього Риму, який на той час контролював територію Іудеї, виступаючи збирачами податків з власного народу на користь загарбників, ставши таким чином колаборантами, митарі досить часто збирали податки на основі відкупної системи.
Відкупна система оподаткування характерна тим, що відкупники вносили на користь держави обумовлену суму, а взамін отримували монопольне право збирати податки в межах певної території. Природньо, що зібрати вони планували більші кошти і досить часто набагато більші, ніж ті, які вони вносили у казну за право це робити. Тому, нічого, окрім ненависті, вони не могли отримати від «вдячних» одноплемінників. Але у випадку Левія Матфія, він вчасно зупинився та кардинально змінив своє життя, ставши одним із найближчих учнів Христа. А у віруванні вдячних нащадків, враховуючи його професію, особа Матфія була обрана в якості покровителя митників, податківців, бухгалтерів та представників різних фінансових служб. Його зображення можна знайти на фресках і художніх картинах, скульптори виготовляли статуї і вирізьблювали барельєфи.
Не дивно, що постать Матфія стала однією із центральних на обкладинці тритомної Митної енциклопедії, яку було видано у 2014 році. В якості ілюстрації палітурки було використано картини живописців Гвідо Рені «Святий Матфей і ангел» (1635-1640 роки); Франса Хальса «Євангеліст Матфій» (1623-1625 роки); Сімоне Кантаріні «Святий Матфей і ангел» (1645-1648 роки).
Вітчизняна тритомна Митна енциклопедія – перше в Україні зібрання знань про державну митну справу та зовнішньоекономічну діяльність. Результатом колективного наукового пошуку став комплекс наукових статей, у яких описано митну термінологію та відомчі відзнаки, історію розвитку митної справи та персоналії керівництва митної служби України, базові положення міжнародних правових актів з питань митної справи і діяльність митних служб зарубіжних країн, органи державної влади в Україні та питання боротьби з контрабандою, митні органи та їх професійна діяльність, функціонування офшорних зон, кінологічне забезпечення здійснення митної справи, зброю, культурні цінності, і це далеко не вичерпний перелік. До складу Митної енциклопедії увійшли більш ніж 2500 наукових статей.
Авторський колектив Митної енциклопедії, який очолив директор Державного науково-дослідного інституту митної страви, доктор економічних наук Бережнюк І.Г., склали провідні вітчизняні вчені із різних закладів вищої освіти, відомі як в Україні, так і за її межами своїми науковими здобутками у митній справі, а також фахівці-практики, що безпосередньо здійснювали державну митну справу. Відрадно, що авторами цього, без усякого перебільшення, унікального видання стали і науково-педагогічні працівники Хмельницького національного університету:
- Рудніченко Євгеній Миколайович, доктор економічних наук, професор, декан факультету управління, адміністрування та туризму;
- Пунда Олександр Олегович, доктор юридичних наук, професор, професор кафедри права;
- Руда Тетяна Василівна, кандидат економічних наук, старший науковий співробітник, доцент кафедри економічної теорії, підприємництва та торгівлі;
- Несторишен Ігор Васильович, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи;
- Фрадинський Олександр Анатолійович, кандидат економічних наук, доцент, старший науковий співробітник, доцент кафедри фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку.