Про одне податкове свято

Як сказав класик – «Душа бажає свята!» І яких тільки свят не придумало на свою голову людство – міжнародних і національних, загальних і професійних, офіційних і неофіційних, індивідуальних і колективних, чоловічих і жіночих, сумних і веселих! Цю класифікацію, при наявності певної долі таланту, можна дуже суттєво розширити. Лише у жовтні 2024 року, світова спільнота відзначає:

1 жовтня – Всесвітній день повітряної кульки;

3 жовтня – День поганих дівчат і День сталевого алхіміка;

4 жовтня – Всесвітній день таблиці множення;

6 жовтня – День божевільного Капелюшника;

10 жовтня – День «Обійми барабанщика»;

13 жовтня – Всесвітній День зомбі і Міжнародний день скептиків;

16 жовтня – День бездомної кішки і День керівника або боса;

21 жовтня – День базіки і День очищення віртуального робочого столу на комп’ютері;

27 жовтня – День свекрухи;

29 жовтня – День відлюдника;

31 жовтня – День чарівництва.

Як впевнена переважна більшість свідомого і начитаного населення нашої земної кулі, усю цю силу-силенну свят було придумано маркетологами для того, щоб збільшити обсяги продаж квітів та різних дрібничок на подарунки. Проте, зовсім не вписується у цей суспільний висновок та дещо стоїть осторонь свято, яке стосується кожного свідомого громадянина країни (хоче він цього, чи не хоче), яке отримало назву День звільнення від податків.

За своєю суттю, воно показує скільки потрібно днів працювати протягом року для того щоб сплатити усі обов’язкові платежі, які встановила та адмініструє держава. Урочистості відмічаються наступного дня, який настає після закінчення терміну «роботи на державу». В зв’язку із тим, що сума сплачених податків рік у рік не є величиною сталою, то це свято не має якоїсь чітко визначеної дати. День, на який припадають урочистості визначається шляхом незначних і абсолютно не складних математичних

де: ОП – обсяг сплачених податків;

ВВП – величина валового внутрішнього продукту;

КД – кількість днів у році (365 або 366).

Розрахунки дозволяють стверджувати, що якби в розрахунок включалися лише податкові надходження, які були акумульовані у Зведеному бюджеті України, то це свято припало б на:

3 квітня – у 2023 році;

2 квітня – у 2022 році;

8 квітня – у 2021 році;

7 квітня – у 2020 році.

Як бачимо, дати, на які припадає святкування Дня звільнення від оподаткування, не викликають особливого занепокоєння. Проте, коли ж ми до величини акумульованих податків додамо суму єдиного соціального внеску, який згідно законодавства не є податком, але за усіма ознаками ним являється, то отримаємо дещо іншу ситуацію:

29 квітня – у 2023 році;

5 травня – у 2022 році;

2 травня – у 2021 році;

6 травня – у 2020 році.

Зрозуміло, що розрахунок, до певної міри, умовний та являє собою визначення «середньої температури по лікарні». Але він дозволяє зробити висновок, що, як правило, тенденція святкування в Україні «Дня звільнення від оподаткування» припадає на кінець квітня, початок травня, що у свою чергу означає, що протягом року 4 місяці із 12 – ми працюємо для сплати податків, на державу, фінансуючи цим забезпечення створення суспільних благ, які йдуть на задоволення наших із вами потреб.