Про відкладений у часі економічний ефект

Мабуть важко знайти іншу таку постать серед світових винахідників, як американець Томас Алва Едісон – автор та власник більш ніж 1000 патентів та винаходів, які визначили розвиток нашого суспільства на десятиліття, якщо не століття наперед.

Одним із найбільш революційних винаходів Томаса Едісона стала розробка у 1879 році першої, комерційно успішної, електричної лампи розжарення, без якої ми не можемо уявити наше життя в темний період доби. Як сказав тоді винахідник – «Ми зробимо електричне освітлення настільки дешевим, що свічками користуватимуться лише багатії». Едісоном було створено компанію Edison Electric Light яка випускала 75% тогочасних електричних лампочок. Причому, щоб завоювати ринок, винахідник встановив продажну ціну однієї лампочки в 40 центів при собівартості у 110 центів та 4 роки працював у збиток, поступово нарощуючи виробництво лапочок, зменшуючи їх собівартість. Коли собівартість знизилася до 22 центів при річному випуску у 1 мільйон штук, Едісону вдалося за рік повернути вкладені кошти та вийти на прибуток. Цікаво, що його компанія Edison Electric Light згодом увійшла у відому американську компанію General Electric.

В американському суспільстві ходили вперті чутки, що питаннями вдосконалення електричного освітлення Томас Едісон зайнявся після того, як газова компанія відключила в його офісі та лабораторії газ, який використовувався у світильниках, якими, у той час, освітлювалися приміщення. У 1920 році редактор одного із таблоїдів вирішив перевірити цю чутку, звернувшись із листом безпосередньо до винахідника із проханням розповісти як все було насправді.

Свою відповідь винахідник, який славився своєю економністю та екстравагантністю, написав на зворотному боці отриманого листа – «По правді сказати, так і було. В цей час я платив шерифу по 5 доларів у день, щоб якомога на довше відтермінувати арешт за борги моєї маленької майстерні. А тут прийшов ще представник газової компанії і відключив у мене газ. Я так розлютився, що прочитав усе про газову техніку і економіку, вирішивши з’ясувати, а чи не можна зробити так, щоб електрика замінити газове освітлення і ці скнари отримали б по повній. Я витратив 4 роки, але виявився поганим економістом – так і не зумів нашкодити їм ні у чому, якщо не рахувати того, що трапилося пізніше, через 40 років. ЕДІСОН»